Komunikat:
8791 pabianiczan wzięło udział w głosowaniu w ramach V edycji budżetu obywatelskiego. To wynik o ponad 3000 większy względem poprzedniej edycji. 8475 osób zagłosowało przez Internet, a 316 drogą tradycyjną. Mieszkańcy wybrali 6 spośród 16 projektów.

Obchody 80. rocznicy Bitwy Pabianickiej (7-8 IX 2019 r.)

Punktów: 62
Numer projektu: 27 Plakat: POBIERZ
Opis

Projekt "OBCHODY 80. ROCZNICY BITWY PABIANICKIEJ" zakłada zorganizowanie obchodów 80. rocznicy bitwy pabianickiej z września 1939 w Pabianicach. Działania obejmują konkursy dla dzieci (plastyczny) i młodzieży (wiedzy), wystawę, konferencję w Muzeum Miasta Pabianic wraz z publikacją materiałów pokonferencyjnych, rekonstrukcję wydarzeń historycznych przy zbiegu Wiejskiej i Łaskiej oraz piknik historyczny w Parku Wolności.

Cel zadania:
W 2019 roku przypada 80. rocznica walk obronnych 1939, w tym bitwy pabianickiej z 7 września z udziałem 72. Pułku Piechoty im. pułkownika Dionizego Czachowskiego oraz 15. Pułki Piechoty "Wilków", w którego szeregach bohatersko walczył Józef Salwa. Projekt ma na celu przede wszystkim przypomnieć mieszkańcom o pabianickim epizodzie kampanii wrześniowej oraz początkach II wojny światowej w naszym mieście. Pozwoli to jednocześnie wpisać się w ogólnopolskie obchody Września 1939.

Potrzeba realizacji zadania:
80 lat od kampanii wrześniowej to długi czas, który powoduje zacieranie się pamięci historycznej w społeczeństwie. Szczególnie zauważalne jest to wśród młodszych pokoleń. Z kolei starsze osoby boleśnie odczuwają ten brak zainteresowania i pamięci o trudnej przeszłości.

Uzasadnienie - wpływ realizacji na życie mieszkańców, atrakcyjność zadania:
Projekt zakłada działania na kilku płaszczyznach skierowane do różnych grup mieszkańców, co pozwoli znaleźć atrakcyjną formę udziału w obchodach większej liczbie pabianiczan, zarówno młodzieży jak i dorosłych. Wartością będzie pogłębienie wiedzy historycznej, ale także integracja lokalnej społeczności i budowanie więzi z małą ojczyzną poprzez interaktywną edukację historyczną, przybliżenie polskiej tradycji wojskowej II Rzeczypospolitej i propagowanie idei odpowiedzialności politycznej.

Wideo
Lokalizacja


Szacunkowy koszt realizacji

Szacunkowy koszt realizacji zadania: 149.000 zł

W tym m.in. koszty:
- rekonstrukcji historycznej,
- pikniku historycznego,
- wystawy,
- konferencji,
- druku publikacji pokonferencyjnej 500 egz.,
- zdjęć wielkoformatowych,
- organizacji konkursu dla dzieci i młodzieży (materiały, dyplomy i nagrody),
- materiałów graficznych (plakaty o imprezie i o konkursie, ulotki, materiały prasowe).

Inne projekty