Zmieniaj Pabianice - zgłoś projekt!

W dniach od 26 lipca do 22 sierpnia 2019 roku mieszkańcy Pabianic będą mogli zgłaszać projekty w ramach V edycji budżetu obywatelskiego. Najważniejsze zmiany na tym etapie względem poprzedniej edycji to zwiększenie wartości pojedynczego projektu do 250 000 zł brutto oraz przywrócenie obowiązkowej listy poparcia dla zgłaszanego projektu. Projekt należy złożyć na odpowiednim druku formularza i obowiązkowo dołączyć do niego listę poparcia.

Formularz (również w wersji edytowalnej) wraz z załącznikami znajduje się poniżej. Dokumenty w wersji papierowej wydawane są w Wydziale Spraw Społecznych i Gospodarczych Urzędu Miejskiego w Pabianicach, ul. Gabriela Narutowicza 33 w pokoju nr 14. Do Wydziału składamy również gotowy projekt wraz z załącznikami. Możemy to zrobić osobiście lub w formie elektronicznej (skan) wysyłając e-mail na adres: budzetobywatelski@um.pabianice.pl. Bez względu na formę dostarczenia formularza musi on zostać własnoręcznie podpisany przez Wnioskodawcę. Uwaga! Każdy mieszkaniec może zgłosić tylko jeden projekt.

W ramach budżetu obywatelskiego mogą być zgłaszane projekty, których przedmiot mieści się w katalogu zadań własnych gminy oraz które:

• są zgodne z prawem i lokalnymi dokumentami strategicznymi,
  • są zgodne z obowiązującymi planami zagospodarowania przestrzennego,
  • są wykonalne technicznie,
  • są obiektywnie możliwe do realizacji w trakcie jednego roku budżetowego,
  • dotyczą obszaru, na którym Miasto może zgodnie z prawem wydatkować środki publiczne,
  • dotyczą nieruchomości Miasta oraz pozostających w dyspozycji miejskich jednostek organizacyjnych, w szczególności przedszkoli, szkół podstawowych, instytucji kultury i Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji pod warunkiem uzyskania pisemnej zgody dysponenta terenu na realizację projektu z uwzględnieniem jego dostępności dla ogółu Mieszkańców.

Ze środków przeznaczonych na realizację budżetu obywatelskiego nie mogą być finansowane projekty:

• zakładające realizację jedynie części projektu, w tym sporządzenie wyłącznie projektu bądź planu przedsięwzięcia lub jedynie środki na wykonanie, bez zabezpieczenia środków na projektowanie,
  • zawierające treści polityczne oraz treści powszechnie uznane za wulgarne, ośmieszające i obraźliwe,
  • naruszające zasady uczciwej konkurencji, w tym zawierające bezpośrednie i/lub pośrednie wskazanie producentów lub usługodawców,
  • naruszające prawa osób trzecich, w szczególności prawo własności, prawa autorskie i/lub dobra osobiste,
  • kolidujące z rozpoczętymi lub planowanymi do realizacji przez Miasto inwestycjami,
  • dotyczące dróg, których zarządcą nie jest Prezydent,
  • polegające na zakupie środków transportu,
  • których realizacja nie spełnia kryterium legalności, celowości i gospodarności.
Masz pomysł, ale nie wiesz co dalej? Tutaj znajdziesz wskazówki jak przejść drogę od pomysłu do zgłoszenia projektu w ramach V edycji BO.

Zasady 5. edycji pabianickiego budżetu obywatelskiego reguluje Uchwała nr IX/102/19 Rady Miejskiej w Pabianicach z dnia 17 czerwca 2019 r. w sprawie ustalenia zasad i trybu realizowania konsultacji społecznych w formie budżetu obywatelskiego dla Miasta Pabianic oraz Zarządzenie nr 169/2019/P Prezydenta Miasta Pabianic z dnia 24 lipca 2019 r. w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych w formie budżetu obywatelskiego dla Miasta Pabianic na 2020 rok.