Komunikat:
8791 pabianiczan wzięło udział w głosowaniu w ramach V edycji budżetu obywatelskiego. To wynik o ponad 3000 większy względem poprzedniej edycji. 8475 osób zagłosowało przez Internet, a 316 drogą tradycyjną. Mieszkańcy wybrali 6 spośród 16 projektów.

Boisko do piłki plażowej (beach soccera) wraz z bazą sprzętową

Punktów: 178
Numer projektu: 05 Plakat: POBIERZ
Opis

Celem głównym budowy boiska do piłki plażowej jest poszerzenie oferty dla mieszkańców w ramach aktywnego spędzania wolnego czasu. W chwili obecnej zapotrzebowanie na boiska tego typu w Polsce wzrasta. Coraz więcej gmin, miast, powiatów inwestuje w tego typu infrastrukturę.

Ale przede wszystkim budowa boiska plażowego jest działaniem wychodzącym naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, którzy na najbliższe tego typu boisko, muszą udawać się w drugi koniec Pabianic, na teren popularnego "Lewitynu", a tam w związku z dużym obłożeniem niestety czasami nie mogą skorzystać co kończy się często dużym rozgoryczeniem. Poza tym, planowane boisko będzie w pełni profesjonalnym obiektem, na którym będzie można rozgrywać oficjalne mecze, w tym w przyszłości ligowe.

Posiadanie tego typu obiektu poprawi również warunki i możliwości rozwoju chłopcom i dziewczętom uprawiającym piłkę nożną w Pabianicach, w tym w klubie PTC Pabianice, który będzie mógł stworzyć nową sekcję. W Polsce od kilku lat zauważa się bardzo duży rozwój tej dyscypliny zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet, a początki piłki nożnej plażowej w Polsce - jako skodyfikowanej dyscypliny sportu - sięgają 2003 roku. Wcześniej grywano w nią jedynie okazjonalnie (tylko latem) na nieoficjalnych turniejach towarzyskich organizowanych w różnych kurortach Morza Bałtyckiego. Do 2009 roku głównym promotorem tego sportu w kraju była Beach Soccer Polska (BSP), organizująca cykl Beach Soccer Tour (BST) - w formule Mistrzostw Polski, a także Pucharu Polski oraz posiadająca prawa do kadry narodowej. W chwili obecnej Polska posiada dwie profesjonalne ligi, które zrzeszają 33 kluby, w tym 15 w Ekstraklasie. Od 2018 roku rozgrywany jest również Młodzieżowy Puchar Polski w piłce nożnej plażowej. Organizatorem turnieju jest Polski Związek Piłki Nożnej.

Również dyscyplina ta stara się o uwzględnienie w programie Igrzysk Olimpijskich.

Bardzo przychylnie na pomysł powstania boiska zareagowali również nauczyciele SP13, znajdującej się w bezpośrednim sąsiedztwie klubu.

W obecnych czasach, gdy młodzież coraz trudniej nakłonić do aktywnego spędzania wolnego czasu, rozbudowa infrastruktury terenów sportowych PTC Pabianice, a co za tym idzie poszerzenie oferty fizycznej rekreacji naszego miasta jest nie tylko korzystna dla jego mieszkańców, ale wręcz niezbędna.

Boisko plażowe byłoby obiektem w pełni wyposażonym. Oprócz wyposażenia standardowego, czyli bramek z siatkami, piłek, linii wyznaczających pole gry, chorągiewek, dostępne byłoby dla mieszkańców zaplecze w postaci szatni.

Lokalizacja

Teren obiektu PTC Pabianice, ul. Stefanii Sempołowskiej 6

Obiekt PTC Pabianice jest terenem ogólnodostępnym. Służy mieszkańcom Pabianic nie tylko jako baza uprawiania piłki nożnej, ale także innych sportów. Jest też miejscem spacerów i rekreacyjnego spędzania wolnego czasu pabianiczan. Z obiektu korzystają również uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 13. Wstęp na teren jest wolny.

Od poniedziałku do piątku: 8.00-16.00 SP13, 16.00-21.00 drużyny PTC, pozostali mieszkańcy. Sobota-niedziela: w godzinach otwarcia klubu

Szacunkowy koszt realizacji

Przewidywany całkowity koszt projektu: 247 800 zł

Budowa boiska 29m x 38m (pole do gry 26m x 35m)
Wyposażenie boiska
Kontener szatniowy 2,5m x 6m - szt 2
Magazynek na sprzęt - kontener morski z drzwiami
Siatki za bramkami (piłkochwyty)
Ogrodzenie boiska (trzy strony)
Kostka brukowa
Lampa stadionowa - szt 2

Inne projekty